Nie warto ryzykować obliczając podstawę zasiłku
W razie wątpliwości wypłatę danego składnika lepiej wstrzymać i wystąpić o opinię do ZUS. Prościej jest bowiem wyrównać świadczenie pracownikowi, niż odzyskać od niego nadpłatę. Przy obliczaniu podstawy wymiaru, czyli kwoty bazowej, która ma służyć prawidłowemu obliczeniu kwoty zasiłku za dany okres, należy brać pod uwagę wszystkie składniki wynagrodzenia, pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne, wypłacone pracownikowi w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania, jeśli spełniają określone warunki. Jeśli w przepisach wewnętrznych pracodawcy brakuje zapisu o wypłacaniu składnika za okres pobierania zasiłku, należy zbadać, jaka jest praktyka pracodawcy w tym zakresie. Analogicznie bada się niejednoznacznie opisane premie, bądź nagrody w ogóle niezdefiniowane oraz wszelkie składniki, co do których są wątpliwości. Można się w tym zakresie zwrócić do ZUS o pisemną interpretację. Na podstawie opisu sposobu wypłacania składnika przez pracodawcę ZUS zbada składnik i wyda opinię w sprawie jego uwzględniania w podstawie wymiaru zasiłków. Z praktyki przedsiębiorców wynika, że w przypadku wątpliwości lepiej jest nie wypłacić składnika w terminie i poczekać na decyzję ZUS. Jeśli będzie pozytywna – należy uzupełnić podstawę wymiaru i wyrównać różnicę.
Źródło: Marta Nowakowicz-Jankowiak, Dziennik Gazeta Prawna.