Rewolucja Vat na ostatnią chwilę

Od nowego roku zmienią się unijne zasady opodatkowania usług elektronicznych, nadawczych i telekomunikacyjnych. Rząd planuje jednak przyjąć projekt nowelizacji dopiero w III kw. br. Gary Wilkinson z Departamentu VAT w Komisji Europejskiej wyjaśnił podczas wczorajszej Regionalnej Konferencji Podatkowej Amerykańskich Izb Handlowych w Warszawie, że zmiany są wprowadzane po to, by ukrócić nieuczciwą konkurencję. W jego przekonaniu od 2015 r. przedsiębiorcom nie będzie się dłużej opłacało zakładanie siedziby w krajach z niższym VAT. Idą bowiem w kierunku, by profesjonaliści (np. programiści gier mobilnych) sprzedający swoje usługi konsumentom z innych krajów UE płacili podatek według reguł i stawek obowiązujących w krajach klientów. Obecnie miejscem opodatkowania usługi elektronicznej świadczonej na rzecz konsumenta z innego kraju wspólnoty jest miejsce, w którym usługodawca ma siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. Od 1 stycznia 2015 r. miejscem opodatkowania takich usług będzie kraj ich konsumpcji. Polski przedsiębiorca będzie mógł więc sporządzić deklarację Mini One Stop Shop, w której wskaże wysokość sprzedaży do innych państw Wspólnoty. Dzięki temu rozliczy się zbiorczo z podatku za pośrednictwem krajowego urzędu skarbowego. Będzie się to wiązać z obowiązkiem prowadzenia rejestru sprzedaży, w którym trzeba będzie wykazywać transakcje z podziałem na stawki daniny obowiązujące w innych krajach Wspólnoty.

Żródło: Mariusz Szulc, Dziennik Gazeta Prawna.